Każdy przedsiębiorca wie, że prowadzenie firmy wymaga ponoszenia kosztów. Są takie, które można naprawić, ale mogą pojawić się nieprzewidziane koszty. Bez względu na koszty, biznes wymaga finansowania. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest finansowanie zewnętrzne i wewnętrzne, a także jakie są dostępne inne źródła finansowania.

Podział źródeł finansowania przedsiębiorstw

Istnieje wiele sposobów na finansowanie przedsiębiorstw. Warto dokonać podziału, który pomoże Ci lepiej zorientować się w możliwościach finansowania dostępnych dla firm. Na najbardziej podstawowym poziomie źródła finansowania firmy dzielimy na: wewnętrzne (pochodzące ze środków własnych, a także od akcjonariuszy) i zewnętrzne (zwane też zagranicznymi).

źródła finansowania przedsiębiorstw

Ważne jest rozróżnienie dwóch terminów, które często są mylone. Źródła kapitału nie są tożsame ze źródłami finansowania przedsiębiorstw. Możemy po prostu powiedzieć, że źródła kapitału są częścią większej grupy zwanej "źródłami finansowania".

Finansowanie wewnętrzne przedsiębiorstw

Oto niektóre z wewnętrznych źródeł finansowania:

  • Wkład własny
  • Zysk netto
  • amortyzacja;
  • Wpływy ze sprzedaży aktywów

Wkład właściciela w finansowanie biznesu

Dla osób, które rozpoczynają działalność gospodarczą, dobrym pomysłem jest zainwestowanie własnych pieniędzy na prywatnym koncie. Takie rozwiązanie ma największą zaletę, jaką jest bezpieczeństwo. Możemy wydać własne pieniądze i nie narażać się na wysokie odsetki w razie niepowodzenia. Minusem jest jednak to, że musimy z góry uzbierać potrzebną kwotę. Korzystanie z wkładu własnego nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi obowiązkami dotyczącymi rozliczania czy ewidencjonowania wydanych środków.

Zysk netto jako źródło finansowania przedsiębiorstw

zysk

Samofinansowanie to kolejne atrakcyjne źródło. Przedsiębiorstwo wykorzystuje zarobione środki na opłacenie swojej dalszej działalności. Przedsiębiorstwa jednoosobowe mają prawo do wykorzystania zgromadzonych środków w dowolny sposób, nawet jeśli są one przeznaczone na cele niepowiązane. Z kolei spółki mają ograniczoną możliwość wypłacania środków na prywatne konto (np. właściciela firmy) i mogą je wydawać tylko na cele określone przez prawo.

Finansowanie działalności gospodarczej: Amortyzacja

Odpisy amortyzacyjne są dostępne dla każdej firmy. Dotyczą one środków trwałych. Amortyzacji często podlega sprzęt komputerowy. Obniża to jego wartość i obniża podstawę opodatkowania.

 

Wpływy ze sprzedaży aktywów jako źródło finansowania przedsiębiorstwa

finansowanie przedsiębiorstwa

Każda część majątku firmy może zostać sprzedana. Dotyczy to zarówno produktów, które są gotowe do sprzedaży, jak i materiałów oraz innych środków trwałych. Wewnętrzne źródła finansowania, choć są mniej kosztowne dla kondycji finansowej przedsiębiorstwa, mogą być dobrodziejstwem. Jednak ich możliwości są często ograniczone. Obce źródła finansowania mogą być przydatne, gdy samofinansowanie lub inne formy finansowania działalności przedsiębiorstwa nie są wystarczające.

Zewnętrzne źródła finansowania 

Choć kapitał obcy może być sposobem na przyspieszenie rozwoju przedsiębiorstwa, wiąże się z większym ryzykiem. Wynika to z faktu, że niezależnie od tego, jak duży zysk zostanie wygenerowany (a nawet jeśli nie zostanie osiągnięty), firma będzie musiała zwrócić otrzymane środki, często z niemałymi odsetkami.

Oto niektóre zewnętrzne źródła finansowania:

  • dotacje;
  • kredyt bankowy
  • emisja akcji
  • obligacje;
  • leasing;
  • faktoring.

Dotacje można przeznaczyć na finansowanie firmy

Istnieje wiele zagranicznych i polskich instytucji, które oferują dotacje na wsparcie przedsiębiorczości. Fundusze chętnie przyznają dotacje dla nowo powstałych firm oraz małych i średnich przedsiębiorstw (startupów), które mają potencjał do odniesienia sukcesu. Dotacja nie jest usługą charytatywną. Fundusze inwestycyjne mają za zadanie stymulować obiecujące branże i liczą na długoterminowe zyski przekraczające wkład.

dotacje

Jako źródło finansowania dla przedsiębiorstw dużą popularnością cieszą się fundusze unijne. Dwie ważne instytucje, które inwestują w rozwijające się firmy to Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) oraz Europejski Bank Inwestycyjny (EBI).

Finansowanie przedsiębiorstw za pomocą kredytu bankowego

kredyt bankowy

Jest to najbardziej popularny sposób finansowania przedsiębiorstwa w każdej branży. Należy wziąć pod uwagę potencjalne trudności w uzyskaniu kredytu (warto sprawdzić numer BIK przedsiębiorcy przed rozpoczęciem procesu kredytowego), wysoką cenę oraz ograniczony czas, w jakim będzie można wykorzystać środki. Dopóki firma jest przygotowana do uzyskania pożyczki, potencjalne korzyści z pożyczania pieniędzy na biznes mogą przeważyć nad wszelkimi przeszkodami.

Finansowanie przedsiębiorstw poprzez emisję akcji

Ten rodzaj finansowania jest dostępny tylko dla spółek (akcyjnych i komandytowo-akcyjnych). Spółka ta może wprowadzić swoje akcje do obrotu. Może też osiągnąć zysk poprzez sprzedaż akcji, który może przeznaczyć na inwestycje, spłatę zobowiązań lub prowadzenie działalności. Spółka może emitować papiery wartościowe tylko wtedy, gdy uzyska zgodę Komisji Nadzoru Finansowego.

Finansowanie przedsiębiorstw może pochodzić z obligacji

Obligacje są formą papieru wartościowego podobną do akcji, ale mają charakter długu. Są emitowane przez firmę, która zaciąga dług u nabywców obligacji. Z czasem "odkupuje" obligacje, zwiększając ich kwotę o niewielki procent. Obligacje są gwarancją zysku dla kupującego, nawet jeśli jest on niewielki. Akcje mogą być bardziej atrakcyjne z różnych powodów. Ich wartość jest zależna od kondycji finansowej spółki. Mogą przynosić duże zyski, ale i straty.

Leasing jako źródło finansowania działalności gospodarczej

leasing

Leasing to popularny sposób finansowania działalności gospodarczej, zwłaszcza w przypadku firm jednoosobowych. Istnieją dwa rodzaje: leasing finansowy i leasing operacyjny. Oba polegają na stopniowym zakupie sprzętu, samochodów lub innych środków trwałych, które następnie są spłacane. Zwiększa to koszty stałe firmy i obniża podatek dochodowy.

Leasing operacyjny jest pod wieloma względami podobny do wynajmu długoterminowego. Firma nie staje się właścicielem w trakcie trwania leasingu. Dopiero po zakończeniu umowy może go odkupić w określonej w umowie kwocie. Ten rodzaj leasingu polega również na tym, że leasingodawca (np. bank) płaci za ubezpieczenie i niektóre naprawy leasingowanego sprzętu. Za naprawy, które wynikają z naturalnego zużycia lub z winy leasingodawcy, odpowiada leasingodawca. Jeśli sprzęt zostanie uszkodzony w wyniku zaniedbań leasingodawcy, przedsiębiorca będzie odpowiedzialny za koszty naprawy. Leasing operacyjny ma z reguły krótszy okres trwania.

Z prawnego punktu widzenia leasing finansowy nie przekazuje sprzętu leasingobiorcy. Firma traktuje jednak przedmiot leasingu jak swój własny. Może go amortyzować (zmniejszając tym samym podatek dochodowy) lub traktować jak inne środki trwałe. Firma przejmuje pełne prawo własności do przedmiotu leasingu po wpłaceniu wymaganej kwoty.

Faktoring jako źródło finansowania przedsiębiorstwa

Jest to kolejny rodzaj finansowania zewnętrznego, który pozwala firmie uzyskać środki finansowe szybciej niż zwykle. Wykorzystuje on usługi firmy faktoringowej (zwanej dalej faktorem). Faktor jest odpowiedzialny za zakup wierzytelności od firmy (którą będziemy nazywać faktorem).

Faktoring online może być stosowany w sytuacji, gdy kontrahenci nie regulują należności w terminie. Firma nie może czekać (bo np. ma własne zobowiązania). Faktoring jest zwykle łatwiejszy niż kredytowanie i wymaga mniej formalności.

Z usług faktoringu mogą korzystać firmy, aby szybko wypłacić środki finansowe i poprawić swój wskaźnik płynności. Oznacza to, że mogą terminowo regulować swoje bieżące zobowiązania.

faktoring


To tylko kilka z wielu przykładów, które pokazują, że nowoczesne instrumenty finansowania przedsiębiorstw wykraczają poza popularne kredyty czy papiery wartościowe. Można je wykorzystać również do leasingu, dotacji czy factoringu.

Rynek usług finansowych wciąż się rozwija i możliwe, że opcji finansowania zewnętrznego i wewnętrznego będzie więcej. Dostępnych jest wiele opcji. Pytanie brzmi: która z nich jest najlepsza dla Twojej firmy? Powinieneś niezwłocznie uregulować wszystkie bieżące zobowiązania.