Inwestowanie jest dziś uważane za jeden z najlepszych sposobów na przechowywanie kapitału. Pozwala uchronić oszczędności przed inflacją i jest dodatkowym źródłem dochodu. Inwestycje krótkoterminowe wymagają aktywnych działań ze strony właściciela kapitału. Dlatego, aby zaoszczędzić czas i zapewnić regularny przepływ przepływów finansowych, wielu inwestorów wybiera inwestycje długoterminowe.

Czym są inwestycje długoterminowe?

Inwestycje długoterminowe to inwestycje kapitałowe na okres od 1 do 5 lat lub dłużej. Jednak wymagają dużego kapitału. Im mniejsza kwota zainwestowana, tym dłużej trzeba czekać na zwrot.

Czym się wyróżniają?

  1. Nie ma potrzeby ciągłego monitorowania stanu rynku. W tym przypadku ważne są cele finansowe stawiane z uwzględnieniem długoterminowych perspektyw. Obecne sytuacje nie wymagają szczególnej uwagi. Dzięki temu inwestor znacznie oszczędza czas.
  2. Brak stresujących sytuacji. Jeśli spekulacja opiera się na handlu, co wymaga szybkiej reakcji, to inwestycje długoterminowe wymagają spokojnej oceny perspektyw wzrostu aktywów.
  3. Możliwość uzyskania stabilnego dochodu. Handel pozwala zarabiać tylko na różnicy w notowaniach. Zysk z inwestycji długoterminowych powstaje z zysków kapitałowych wynikających z aprecjacji aktywów i regularnych płatności, takich jak dywidendy z akcji lub kupony obligacji.

Inwestycje długoterminowe

 

Długoterminowe instrumenty inwestycyjne

Istnieje wiele opcji inwestycji długoterminowych. Najbardziej odpowiednimi narzędziami do tego celu są:

  1. Długoterminowe lokaty bankowe. Dają możliwość przechowania oszczędności w banku na dłuższy okres czasu. Korzyścią płynącą z takiej lokaty jest możliwe większe oprocentowanie, niż w przypadku inwestycji krótkoterminowej. Lokaty bankowe nadają się jednak bardziej do przechowywania pieniędzy, nie do zarabiania.
  2. Obligacje. To drugi najbardziej niezawodny instrument po depozytach. Dodatkowy dochód można wypłacić inwestorowi w formie kuponu. Za najbardziej wiarygodne uważa się obligacje federalne.
  3. Akcje. Ten składnik aktywów jest bardzo zmienny, ale w dłuższej perspektywie nie ma to większego znaczenia. Bieżące ceny nie mają istotnego wpływu na wynik finansowy przy inwestowaniu długoterminowym. Inwestorzy czerpią zyski z rosnącej wartości aktywów, jak również w postaci dywidend. Aby inwestycje były skuteczne, zaleca się kupowanie akcji wiarygodnych emitentów o wysokiej rentowności.
  4. Nieruchomości. Jest to jeden z najbardziej niezawodnych instrumentów. Dochody generowane są przez wzrost wartości nieruchomości i czynsze. Nieruchomości wymagają dużego kapitału, a jego spłata może trwać długo.
  5. Inwestycyjne fundusze ETF. Właściciel otrzymuje dochód proporcjonalny do wysokości zainwestowanego kapitału. Fundusze są zarządzane przez specjalistów od funduszy. Za usługę pobierana jest opłata.
  6. Metale szlachetne. Instrument ten jest wysoce bezpieczny i często wykorzystywany jako ubezpieczenie od nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak załamanie rynku itp.

inwestycje długoterminowe przykłady

Szacowany zwrot

Średni roczny zwrot z inwestycji długoterminowych jest zazwyczaj wyższy, niż z inwestycji krótkoterminowych. Kryzysy finansowe, negatywne czynniki ekonomiczne i wydarzenia polityczne wpływają na rynek akcji i przyczyniają się do chwilowych spadków. Później jednak sytuacja zazwyczaj wraca do normy i w większości przypadków nie wpływa to na wynik inwestycji.

Uwaga! Zwroty z inwestycji długoterminowych zależą od wybranego instrumentu. Przykładowo, w przypadku niektórych akcji wskaźnik ten może wynosić nawet 20%, natomiast w przypadku lokat z reguły nie przekracza 7%.

Ryzyko dla inwestora

Inwestycje długoterminowe wiążą się z kilkoma rodzajami ryzyka. Przewidywanie gospodarki z kilkuletnim wyprzedzeniem może być trudne. Trudno jest więc obliczyć wyniki inwestycji w długim okresie.

Zobacz także: Inwestycje krótkoterminowe - czym są i jakie wyróżniamy?

Główne ryzyka w inwestycjach długoterminowych

  1. Utrata kapitału. Dotyczy to zwłaszcza początkowych etapów działalności. Może to wynikać z braku wiedzy w tym zakresie oraz braku umiejętności zarządzania majątkiem.
  2. Długi okres zwrotu z inwestycji. Istnieje możliwość, że zainwestowane środki przez długi czas nie będą przynosiły zysku. Mogą też pojawić się dodatkowe koszty związane z utrzymaniem projektu.
  3. Brak gwarancji dochodu na koniec okresu inwestycji. Trudno o dokładne prognozy na kilka lat do przodu, więc wynik może nie być taki, jakiego oczekuje inwestor.

ryzyko inwestycji długoterminowych

Uwaga: Inflacja jest negatywnym czynnikiem ekonomicznym, który zwiększa ryzyko inwestycji długoterminowych. Jeśli rośnie w dużym tempie, zwrot może być mniejszy od oczekiwanego.

Czy mogę zainwestować i zapomnieć o tym przez cały okres trwania inwestycji?

Aby ograniczyć ryzyko inwestycji długoterminowych warto stosować kilka rodzajów instrumentów jednocześnie. Niezawodne aktywa zapewnią bezpieczeństwo Twojemu kapitałowi, a aktywa o wysokim ryzyku i wysokiej stopie zwrotu wygenerują zyski.

Ale nawet dobrze skonstruowany portfel inwestycyjny wymaga stałego monitorowania przez jego właściciela. Pozwoli to na szybkie podejmowanie decyzji zarządczych w trudnych sytuacjach.

Inwestycje długoterminowe przy dobrze zaprojektowanym portfelu inwestycyjnym i skutecznym zarządzaniu mogą przynieść inwestorowi znaczne zyski. Ten rodzaj działalności nie wiąże się z aktywnym działaniem i wymaga niewiele czasu od właściciela kapitału, dlatego nadaje się zarówno dla doświadczonych inwestorów, jak i początkujących. Inwestycje długoterminowe wiążą się jednak z ryzykiem i wymagają pewnej kontroli. W przypadku pojawienia się trudności w zarządzaniu portfelem inwestycyjnym warto oddać go w zarządzanie powiernicze lub zakupić aktywa typu portfelowego, np. ETF-y itp.