Oszczędzanie na lokatach przestało być opłacalne w czasie pandemii. Wiele osób zadało sobie wtedy pytanie, gdzie zainwestować swoje pieniądze, aby pomnożyć swoje fundusze. Gospodarka i rynki finansowe zmieniły się diametralnie, powodując prawdziwą reorganizację portfeli inwestycyjnych. Dowiedz się, co zostało zainwestowane w 2021 roku i na czym powinieneś się skupić w 2022 roku.

Pandemia koronawirusa rozpoczęła się w listopadzie 2019 roku w centralnych Chinach i w ciągu zaledwie kilku miesięcy szybko rozprzestrzeniła się na inne części świata. Wiele krajów musiało zamknąć swoje granice dla turystów na kilka miesięcy. Ucierpiały również organizacje kulturalne. Firmy ogłosiły, że będą przechodzić na modele pracy hybrydowej lub zdalnej. 

bezpieczne inwestowanie

Wszystkie te decyzje miały znaczący wpływ na gospodarkę, finanse gospodarstw domowych i państw. Na początku 2020 roku doszło do znacznych spadków na giełdach na całym świecie. Obniżono również stopy procentowe, co miało wpływ zarówno na raty kredytów hipotecznych i gotówkowych, jak i na wzrost oszczędności.

W takiej sytuacji pytania o to, jak inwestować w czasie korupcji, często pozostawały bez odpowiedzi. Galopująca inflacja to problem, który utrudnia oszczędzanie. Jakie są najlepsze inwestycje w czasie inflacji?

Jakie są najlepsze inwestycje w 2022 roku? W jaki sposób zacząć?

Inwestycje mogą być trudne. Zanim podejmiesz decyzję o tym, gdzie ulokować swoje pieniądze, warto zapoznać się z tematami związanymi z inwestowaniem kapitału. Można to zrobić za pośrednictwem blogów, książek czy podcastów. Warto poświęcić swój czas na poszukiwanie najbardziej aktualnych informacji. Informacje o tym, w co inwestować w 2021 i 2020 roku mogą być nieaktualne, zwłaszcza że w ostatnich miesiącach inflacja została pobita przez wzrost cen gazu ziemnego czy energii elektrycznej.

inwestycja

Aby uzyskać najlepszy zwrot z inwestycji, musisz zdecydować, gdzie umieścić swoje pieniądze. Ważne jest, aby zastanowić się, jak dużym kapitałem dysponujesz. Jeśli masz dużo oszczędności, możesz rozważyć inwestycje w nieruchomości i dzieła sztuki. Opcjami są również kruszce i obligacje antyinflacyjne.

O czym musisz pamiętać inwestując pieniądze?

Podobnie jak inne produkty finansowe, fundusze inwestycyjne mogą być narażone na różne rodzaje ryzyka. Często wiąże się to z tzw. gwarantowanymi zyskami, ale istnieje również wiele ukrytych kosztów, które mogą nie być oczywiste na pierwszy rzut oka. Bądź ostrożny, emocje nie są dobrym przewodnikiem, zwłaszcza jeśli chodzi o ten temat.

pieniądze

Jakie są najlepsze inwestycje, aby mieć pewność, że nie stracisz? Zanim podejmiesz decyzję, rozważ zdolność inwestycji do wytrzymania spadku wartości pieniędzy. Bardziej opłacalne będzie wybranie produktu, który przynosi mniejsze zyski, ale takiego, który uwzględnia rosnącą inflację w 2022 roku.

 

6 pomysłów na inwestycje w 2022 roku 

Niskie stopy procentowe, wysoka konsumpcja i drukowanie pieniędzy przyczyniły się do wzrostu inflacji. Obecnie lokaty czy konta oszczędnościowe wydają się niewystarczającymi sposobami na pomnażanie swoich pieniędzy. Jakie są najlepsze inwestycje w tej sytuacji? 

1. Inwestycja w nieruchomości 

Rynek nieruchomości nie jest mirażem. Popyt na lokale mieszkalne utrzymuje się na wysokim poziomie, co sprawia, że bardzo trudno jest znaleźć wolne lokale. Ceny tych, które są jeszcze dostępne, są horrendalnie wysokie i z miesiąca na miesiąc rosną.

nieruchomości

Zanim wynajmiesz nieruchomość, powinieneś dokładnie przeanalizować ROI (czyli wskaźnik rentowności). Do kosztów stałych należy dodać nie tylko koszty napraw czy stałych wydatków, ale także czas, w którym mieszkanie stoi puste.

2. Inwestycje na giełdzie 

Rynek akcji jest obecnie bardzo drogi. Wraz z wysokimi cenami akcji rośnie ryzyko utraty inwestycji. Inwestycje giełdowe wymagają wiedzy, zaangażowania i umiejętności. Należy wiedzieć, że wartość akcji może się zmieniać w zależności od warunków ekonomicznych i stanu gospodarki światowej. 

inwestycja na giełdzie

3. Inwestowanie w akcje i obligacje 

Akcje i obligacje to dwa najpopularniejsze instrumenty finansowe. Obligacje skarbowe są obecnie uważane za jeden z najbezpieczniejszych sposobów inwestowania swoich pieniędzy. Obligacje skarbowe są łatwe do zrozumienia i mają prostą strukturę. Są łatwo dostępne i można je kupić przez internet i telefon. Dzięki temu zyskują na popularności.

akcje i obligacje

Akcje to kolejny sposób na pomnażanie swoich pieniędzy. Nie jest to jednak tak proste jak w przypadku obligacji. Aby inwestować na giełdzie, będziesz potrzebował konta maklerskiego. Taki broker będzie obsługiwał za Ciebie wszystkie transakcje. Przed podjęciem decyzji o inwestowaniu powinieneś wziąć pod uwagę fakt, że akcje są ryzykowną inwestycją finansową. Dlaczego? Twój zysk lub strata będą zależały od zachowania spółki, która ma Twoje akcje (np. wprowadzenie nowego produktu, wejście na rynek itp.).

4. Inwestowanie w kryptowaluty 

Minął rok, odkąd kryptowaluty znów trafiły na pierwsze strony gazet. Wszystko za sprawą bitcoina, który w listopadzie 2021 roku gwałtownie wzrósł z 30 000 dolarów do prawie 70 000 dolarów. Jednak kryptowaluty są obecnie czynnikiem zapalnym ze względu na rozpowszechnioną tokenizację.

bitcoin

Gdzie można inwestować kryptowaluty?

Istnieje wiele opcji inwestowania kryptowalut w tokeny cyfrowe. Obejmują one prawa własności, które mogą być reprezentowane jako tokeny, lub tokenizację utworów. Certyfikaty poświadczające, że plik istnieje w jednej kopii i że właściciel jest jedynym właścicielem, to najpopularniejsze ostatnio trendy. NFT, znane również jako Non-Fungible Tokens (lub NFTs), to certyfikaty, które mogą być wymieniane i nie można ich zhakować. Ethereum jest najpopularniejszą walutą wykorzystywaną w tokenizacji. Obserwuje się wzrost jego wartości z 1300 dolarów do prawie 5000 dolarów w okresie od początku do połowy 2021 roku.

5. Inwestowanie w złoto 

Ostatnie rekordy zostały ustanowione przez ten kruszec. Wydawałoby się, że odpowiedź na pytanie: "Jaka jest najlepsza inwestycja?" jest oczywista. Tak jednak nie jest. 

inwestycja w złoto

Zanim kupisz metale szlachetne na inwestycję, zastanów się nad swoimi oczekiwaniami. Złoto jest dobrym wyborem, jeśli chcesz zabezpieczyć zamrożenie pewnej sumy pieniędzy, aby nie straciły one na wartości. Nie jest to dobre rozwiązanie, jeśli szukasz szybkiego wzrostu swojej inwestycji.

6. Inwestowanie w dzieła sztuki i antyki

Kwota potrzebna do wejścia na rynek wynosiła w ubiegłym roku około 17 tysięcy złotych, zgodnie z wynikami. Niestety trudno przewidzieć, który obraz będzie na tyle rozpoznawalny, że da nam zwrot z inwestycji w sztukę przypadku.

inwestycja w dzieła sztuki

W modzie pozostają tacy artyści, jak: Stanisław Witkiewicz, Wojciech Kossak czy Roman Opalka. Trudno przewidzieć jeszcze większe zainteresowanie tymi artystami. Warto przyjrzeć się zakupowi prac utalentowanych młodych artystów, choć ryzyko może być większe.

Jakie inwestycje wybrać, żeby nie płacić podatków?

Oszczędzanie, nawet w produktach inwestycyjnych, może być świetnym sposobem na zwiększenie zwrotu z inwestycji i zmniejszenie ryzyka dużej straty. Instrumenty finansowe, które oferują znaczną korzyść podatkową mogą być ogromną zaletą.

unikanie podatków

Jakie są najlepsze inwestycje w czasie kryzysu? Dobrym rozwiązaniem są obligacje rządowe. Jeśli inwestujesz poprzez IKE/IKZE, możesz również uniknąć podatku giełdowego. Jeśli spełnisz pewne warunki, będziesz zwolniony z podatku jako inwestor.

Jakie są najlepsze inwestycje dla młodych ludzi?

Wielu młodych ludzi nie może sobie pozwolić na poważne inwestycje, nawet jeśli są w dobrej sytuacji. Wiele osób w ogóle nie myśli o inwestowaniu. Może to prowadzić do poważnych błędów. W ciągu kilku lat środki, które zostaną wcześniej ulokowane w odpowiednim instrumencie finansowym mogą przynieść znaczne zyski.

Jak można zarabiać pieniądze w młodym wieku? Aktywna spekulacja, kupowanie akcji czy inwestowanie w fundusze to coś, co warto rozważyć. Zakup nieruchomości to opłacalna i potrzebna inwestycja. Wynajmowanie mieszkania oznacza, że oddajesz swoje pieniądze w ręce kogoś innego. Koszt kredytu hipotecznego jest często niższy niż cena wynajmu.